BACKUP DANYCH W CHMURZE DLA FIRM

Czy wiesz, że

w ubiegłym roku firmy na całym świecie wydały na zwalczanie różnego rodzaju naruszeń systemu około 6 bilionów dolarów?

Obrazek do tekstu

Bezpieczeństwo danych ma coraz większe znaczenie, nie tylko w przypadku klientów indywidualnych, ale przede wszystkim firm i organizacji. Skradziony laptop czy uszkodzony dysk to niewielkie problemy w porównaniu z utratą ważnych plików. Firma bez dostępu do danych, które np. zostały zaszyfrowane w wyniku ataku ransomware, nie może praktycznie kontynuować swojej działalności. Utrata danych klientów, umów czy faktur skazuje na konieczność zapłacenia okupu bez żadnej gwarancji, że hakerzy odszyfrują infrastrukturę. Dlatego posiadanie odpowiedniego rozwiązania zabezpieczającego dane i umożliwiającego tworzenie kopii zapasowej nie jest już opcjonalne – jest po prostu konieczne.

Rozwiązaniem, które może pomóc Ci zabezpieczyć swoją firmę przed atakami cyberprzestępców, jest regularne tworzenie kopii zapasowej. Pozwala ona szybko przywrócić dostęp do danych w przypadku cyberataku. W konsekwencji nawet, gdy Twój biznes zaatakują hakerzy, ciągłość działania firmy jest zachowana. Tworzenie kopii zapasowych danych gwarantuje, że zachowasz zawartość swojego systemu. Kopie możesz tworzyć i przechowywać zarówno na zewnętrznym nośniku, a także online – taka forma kopii zapasowej znana jest jako backup w chmurze. Tworzenie backupu danych w chmurze z roku na rok jest coraz bardziej popularne, głównie ze względu na dostępność i doskonały stosunek ceny do jakości zapewnienia bezpieczeństwa. Jest znacznie bardziej skuteczne i wydajne niż inne sposoby przechowywania backupu.

Tworzenie kopii zapasowej danych w firmie – kto powinien się nim zainteresować?

Obrazek do tekstu

Biznes bez dostępu do danych to koszmar każdego właściciela firmy. Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie atakujące komputery, zwykle zaczyna się od zainfekowania pojedynczego komputera. Nierzadko prowadzi to do zainfekowania całej infrastruktury znajdującej się w organizacji. Skutki mogą być różne. Czasami atak hakerów powoduje „tylko” wyświetlanie niepożądanych reklam bądź przejmowanie kamerek internetowych, a czasami dochodzi do całkowitego zablokowania komputerów i innych urządzeń podpiętych do firmowych sieci. W niektórych przypadkach zainfekowane komputery mogą nawet stać się częścią sieci uczestniczącej w atakach DDoS.

Mówi się, że kto choć raz stracił dane, już zawsze będzie robił kopię zapasową. Dlatego, aby przygotować się na zagrożenia ze strony hakerów, każdy z pracowników powinien zostać uświadomiony o konieczności zabezpieczenia komputera i znać dobre praktyki w tym zakresie. Wdrożeniem systemu zabezpieczeń zwykle zajmuje się przeznaczona do tego osoba – np. administrator, jednak wszyscy pracownicy korzystający z komputera i Internetu powinni regularnie wykonywać kopie zapasowe. Jeśli jesteś właścicielem firmy, upewnij się, że pracownicy znają zagrożenia, na które są narażeni, korzystając z podłączonych do Internetu urządzeń, a także potrafią wdrożyć podstawowe narzędzia chroniące przed utratą istotnych plików. Opcja tworzenia backupu danych w chmurze jest wygodną opcją, nie wymaga bowiem przenoszenia danych na inne urządzenie, a dodatkowo łatwo ją zautomatyzować.

Czym jest kopia zapasowa w chmurze?

Aby przekonać się, jak ważne jest tworzenie i przechowywanie kopii danych, należy zapoznać się z pojęciem podstawowej kopii zapasowej. Istotne jest też podkreślenie różnicy między przechowywaniem danych w środowisku chmurowym i na lokalnym nośniku.

Czym jest podstawowa kopia zapasowa?

Kopia zapasowa to najbezpieczniejszy sposób przechowywania kopii plików i dokumentów w wersji elektronicznej. Takie rozwiązanie umożliwia przywrócenie danych w każdym momencie na komputer, serwer lub urządzenie przenośne. Kopia zabezpiecza krytyczne dane i pomaga chronić firmę przed ich utratą. Warto wiedzieć, że gdy utworzysz drugi backup, po usunięciu oryginalnych danych z urządzenia, nie masz już ich kopii zapasowej, ale jedną podstawową kopię. Najczęściej firmy tworzą backupy, opierając się na tak zwanej regule 3-2-1. Ta reguła sugeruje, że dane/dokumenty zawarte w kopii powinny być przechowywane w trzech odrębnych kopiach, na co najmniej dwóch różnych nośnikach. Jedna kopia powinna być aktywna, dwie pozostałe to kopie zapasowe. Reguła mówi też, że jedna z kopii zapasowych musi być przechowywana zdalnie. Trzymanie się tych zasad w zakresie przechowywania backupu oznacza zapewnienie optymalnego poziomu ochrony przed utratą danych.

Kopia zapasowa w chmurze, a kopia na komputerze lokalnym

Bardzo często polskie firmy wahają się, czy bardziej skuteczne jest przechowywanie kopii danych lokalnie czy backup w chmurze. Backup lokalny najczęściej przechowuje się za pośrednictwem dysku zewnętrznego, fizycznego nośnika z pamięcią czy serwera NAS lub w przypadku większych firm, we własnej serwerowni. Niestety takie rozwiązanie, choć skuteczne, niemal zawsze wymaga ingerencji specjalisty IT, który musi skonfigurować odpowiednie oprogramowanie oraz przygotować firmową politykę tworzenia kopii zapasowych. Coraz częściej więc przedsiębiorstwa decydują się na storage danych w chmurze. Jest to rodzaj przechowywania backupu, w którym dane przechowywane są na serwerze przez Internet. Taki rodzaj usługi ułatwia łatwy, w pełni zautomatyzowany transfer w odpowiednie miejsce, a dodatkowo dostęp do danych możliwy jest z dowolnego miejsca na świecie. Kopia zapasowa na komputerze lokalnym nie zawsze gwarantuje dostęp do danych, a dodatkowo może ulec kradzieży, awarii czy nawet zgubieniu. Backup chmurowy jest więc pewniejszy i bardziej bezpieczny. Należy jednak podkreślić, że każda kopia, która prowadzi do odzyskiwania danych jest lepsza niż jej brak.

Dlaczego zabezpieczenie przechowywanych danych jest ważne?

Coraz więcej firm widzi konieczność duplikowania danych i przechowywania ich na zewnętrznym nośniku lub w ramach usługi cloud. Jest kilka powodów, które potwierdzają słuszność takiego rozumowania:

Kopia danych jako zabezpieczenie przed atakami hakerskimi

W Internecie istnieje niezliczona liczba zagrożeń, które mogą spowodować uszkodzenie, zaszyfrowanie lub usunięcie Twoich danych. Gdy nie posiadasz kopii zapasowej, w przypadku ataku typu ransomware możesz narazić się na utratę dostępu do firmowych (lub prywatnych danych) nawet wtedy, gdy zapłacisz okup wymagany przez hakerów. Kopia zapasowa może w szybki sposób przywrócić Twój dostęp do danych i tym samym zapewnić Ci ciągłość działania Twojego przedsiębiorstwa. Backup w chmurze lub na urządzeniu zewnętrznym jest niezwykle wygodny, a jego tworzenie – proste, a w przypadku transferu danych do chmury nawet całkowicie zautomatyzowany. Nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności, aby taką kopię stworzyć i nie dopuścić do utraty danych.

Kopia zapasowa jako zabezpieczenie przed nieszczęśliwym usunięciem

Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się każdemu, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Przypadkowe usunięcie danych zdarza się niezwykle często – pracownicy nierzadko w pośpiechu usuwają ważne dokumenty, foldery czy projekty. Jeśli nie uda się przywrócić plików z kosza, mogą zniknąć na zawsze. Można więc powiedzieć, że regularnie wykonywana kopia zapasowa eliminuje ryzyko błędu ludzkiego.

Kopia danych jako zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi

Gdy dane i aplikacje przechowujemy bez żadnej kopii, w przypadku awarii dysku posiadamy je tylko na jednym urządzeniu i możemy utracić je w wielu sytuacjach. Jeśli przydarzy się awaria lub uszkodzenie komputera, istnieje poważne ryzyko braku możliwości odzyskania ważnych danych. Jeśli dojdzie do uszkodzenia nośnika, odzyskanie danych może okazać się niemożliwe. Może się też zdarzyć, że Twój komputer czy laptop zostanie skradziony. Utrata urządzenia bez wcześniej stworzonej kopii może oznaczać bezpowrotny brak dostępu do systemu. Warto wspomnieć również o katastrofach żywiołowych, które choć w Polsce zdarzają się stosunkowo rzadko, niebezpieczeństwo jednak istnieje. Katastrofą nie musi być powódź czy tsunami – katastrofą żywiołową możemy też nazwać zalanie domu czy pożar biura, a nawet różnego rodzaju spięcia prądu.

Dodatkowo opcja odzyskiwania danych i ciągłe monitorowanie to skuteczne zabezpieczenie treści na blogu czy stronie internetowej – czasami w obrębie witryny firmy znajdują się setki artykułów, których utrata, np. w przypadku przypadkowego usunięcia, może mieć bardzo negatywne skutki. Backup systemu gwarantuje, że w przypadku awarii serwera czy nieprawidłowego działania CMS Twoje, dane i treści są bezpieczne. Tworzenie kopii zapasowych w chmurze jest więc bezpieczne i niezawodne – nie musisz polegać na żadnym pojedynczym serwerze czy budować własnej serwerowni. Rozległa sieć serwerów znajduje się na całym świecie i Ty możesz z nich łatwo skorzystać. Dane możesz odzyskać szybko i płynnie w kilka godzin lub nawet szybciej, w zależności od tego, jak dużo danych znajduje się w cloud backup. Backup chmurowy nie wymaga fizycznego transportu czy szukania czasu z lokalizacji poza siedzibą. Zarządzanie kopiami zapasowymi jest łatwe z dowolnego urządzenia, a całe rozwiązanie zapewnia świetny stosunek jakości do ceny w porównaniu z innymi rozwiązaniami w zakresie przechowywania danych.

Innowacyjne podejście do ochrony danych firmowych

Obrazek do tekstu

Choć sam temat kopii zapasowych i backupu nie jest nowy, w zakresie zabezpieczania danych i najlepszych zabezpieczeń, cały czas pojawiają się innowacje. Dane firmowe mogą decydować o „być albo nie być” Twojego biznesu i bazy danych klientów, dlatego powinieneś zrobić wszystko, aby nie doszło do ich utraty. Warto zadbać o to, by wybrane rozwiązania wdrożone w Twojej firmie spełniały najlepsze standardy archiwizacji danych. Tylko wtedy masz pewność, że wybrany rodzaj zabezpieczenia gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo.

Dzięki usłudze backupu BaaS prosty i wydajny kosztowo backup danych w chmurze jest na wyciągnięcie ręki. Twoje dane będą automatycznie zapisywały się na serwerach w chmurze dzięki wsparciu jednego z największych twórców oprogramowania do tworzenia i zarządzania kopiami zapasowych – usługa Veeam Cloud Connect. Wraz z oprogramowaniem wdrażamy klientom strategię 3-2-1 oraz zapewnimy wsparcie doświadczonych administratorów. Proces jest kompleksowy – zapewniamy użytkownikowi również monitoring usług przez całą dobę, 365 dni w roku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, maszynę wirtualną i znajdujące się na niej kopie bazy danych jesteśmy w stanie uruchomić niemal natychmiast, w dowolnym momencie z naszego repozytorium, przywracając z chmury – dzięki synchronizacji – Twoje dane, aplikacje i platformy.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie dobrania odpowiedniego rozwiązania tworzenia kopii zapasowej i najlepszej częstotliwości jej wykonywania. Przedstawimy Ci nasze usługi i sprawimy, że dyski, dane i aplikacje w Twojej firmie będą bezpieczne!

Zapraszamy do współpracy

dołącz do grona naszych klientów!

Kontakt